W dniu 9.12.2021 r. w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli OM NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji z Województwa Opolskiego, Śląskiego,  Kujawsko-Pomorskiego i Małopolskiego oraz Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność z Komendantem Głównym Policji.

            Głównym powodem spotkania była nowelizacja ustawy budżetowej /w wyniku której jako jedna z wielu grup zawodowych finansowanych z budżetu państwa otrzymaliśmy niespotykane dotąd środki finansowe/ i kontrowersje powstałe w trakcie ich podziału.

W toku spotkania uzyskano następujące informacje:

            Pieniądze na specjalne dodatki motywacyjne zostały wydane w 99%. Pozostały jedynie środki z wakatów, jest to jednak niewielka kwota. W toku rozmowy zapytano Komendanta, czy jest szansa, aby pieniądze te dotarły do Policjantów pominiętych przy SDM. Generał stwierdził, że nie ma na to żadnych szans, nie będzie on bowiem nagradzał buntowników, którzy odmówili służby, w okresie kiedy przebywali na zwolnieniu lekarskim. Przypomniał, że tych buntowników było, aż 20 tysięcy!!!

            W dalszej części poruszono kontrowersyjny temat kryteriów oraz ich zróżnicowania na terenie całego kraju. Generał na początku swojej wypowiedzi stwierdził, że były to decyzje poszczególnych komendantów wojewódzkich, miejskich i powiatowych, jednak odpowiadając na dalsze pytania o kryteria podziału specjalnego dodatku motywacyjnego, w końcu przyznał, iż wydał polecenie nie wypłacenia powyższego dodatku policjantom, którzy protestowali w przedmiotowym okresie – września 2021r. Dodał również, iż taka postawa jest nie do zaakceptowania, ponieważ inni Policjanci musieli zastępować tych, którzy w tym czasie protestowali. Generał stwierdził, iż był to bunt, który nie miał prawa się zdarzyć !!!! Zarzucił nam, że oficjalnie go popieraliśmy, zresztą podobnie jak opozycyjna część zarządów wojewódzkich NSZZP.

            Generał stwierdził, że kryteria, które zostały opracowane w KGP zostały zatwierdzone przez ZG NSZZ Policjantów oraz ZZ Pracowników Policji. Wynika z tego, że kryteria, które pozbawiły 20 tysięcy Policjantów Specjalnego Dodatku Motywacyjnego zostały zatwierdzone przez związek reprezentowany przez Przewodniczącego Jankowskiego.

            Na pytanie dotyczące zalecenia Ministra Finansów, by na zasady podziału środków uzyskać zgodę związków zawodowych, Pan Komendant odpowiedział, iż nie musi się liczyć       z żadnymi kryteriami i zaleceniami, które zostały opracowane i przesłane przez konstytucyjnego Ministra Finansów RP. Dodał również, iż minister nie jest jego przełożonym   i nie musi respektować zaleceń przesłanych z Ministerstwa Finansów. Według Komendanta w tym przypadku ważniejszy był zapis ustawy okołobudżetowej. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych zwrócił uwagę, że Pan Generał w sposób wybiórczy stosuje zapisy ustawowe, a potwierdza to fakt, iż w tym przypadku zignorował zapisy ustawy              o związkach zawodowych i w tym przypadku związek rozważy skierowanie sprawy do sądu.

            W toku rozmowy Pan Komendant poinformował nas, że nie przewiduje żadnych premii na święta, gdyż nie ma to żadnego funduszu.

            W przedmiocie rozporządzenia dotyczącego awansów na grupach Generał oznajmił, że jest ono nie dopracowane. KGP chce aby obowiązywało od 1 stycznia i zamiar jest aby wszyscy na grupach 2,3,4 awansowali grupę wyżej. Generał dodał również, iż pojawi się stanowisko referenta na trzeciej i czwartej grupie. Zapewnił, że w chwili obecnej prowadzone są prace, aby to wszystko dopracować.

            Strona związkowa zaproponowała, aby wprowadzić grupę 4 – Starszego referenta,                  z możliwością awansu w stopniu do aspiranta sztabowego – nasza propozycja zostanie przeanalizowana przez KGP. Ustalono również, iż kursy podoficerskie, aspiranckie mają być dla Policjantów którzy za 4 lata nabędą prawa do awansu na wyższą grupę i będą chcieli awansować na stopniu. W przypadku przejścia z grupy 5 na 6 General stwierdził, że o tym kto zostanie przeniesiony na grupę wyżej mają decydować Komendanci.

            W dalszej części rozmowy Generał podkreślił, iż przybędzie 1300 etatów w 2022r. Zapewnił, że przyrost ten będzie trwał rokrocznie, w okresie trwania programu modernizacyjnego Policji. Nowe posterunki Policji będą miały co najmniej 8 etatów. Jeżeli chodzi o wzmacnianie już istniejących posterunków Komendanci Powiatowi czy Miejscy mają się z tym zwracać każdorazowo do Komendantów Wojewódzkich Policji.

            Komendant zapewnił nas, że jest świadom trudnej sytuacji materialnej pracowników policji, wynikającej z niskich zarobków, jednakże nie przedstawił, żadnej informacji, jakie zamierza przedsięwziąć kroki by zmienić ten stan rzeczy. Nasz związek obawia się, że w miejsce rezygnujących z pracy w policji pracowników cywilnych, kierowani będą funkcjonariusze, co pogłębi dysproporcje w uzyskiwanych zarobkach oraz zmniejszy ilość funkcjonariuszy na ulicach.

            Należy zauważyć, iż spotkanie ze stroną służbową nie przebiegało w przyjaznej atmosferze, Komendanta Głównego Policji irytowały nasze pytania związane z kryteriami, a raczej ich brakiem i nieprzestrzeganiem kryteriów przez poszczególnych Komendantów Policji.

            Związek nasz niepokoi również, nazywanie Policjantów przez Komendanta Głównego Policji – buntownikami, a przecież to dzięki pracy tych buntowników w miesiącach poprzedzających protest i po jego zakończeniu Policja może realizować swoje określone zadania.

           Niepokojący jest również fakt, iż przejście z grupy 5 na 6 ma się odbywać bez żadnych  kryteriów co doprowadzi do tego że przełożeni będą promować swoich ulubieńców, a tym samym „osoby mierne ale wierne”.

            Konkludując NSZZ Solidarność zachęca i zaprasza do współpracy wszystkich Policjantów i Pracowników, w szczególności tych Buntowników, którzy zostali pominięci przy przyznawaniu dodatków. Jak widzimy po raz kolejny stary związek zdradził swoich członków akceptując bezwolnie kryteria zaproponowane przez KGP.

            Na koniec spotkania nasza delegacja wręczyła Komendantowi Głównemu Policji pismo, którego treść zamieszczamy poniżej.

Kontakt

Newsletter